היתר בניה​

קבלת היתר בניה היא אחת הפעולות היותר מסובכות שצריך בעל נכס לבצע לקראת שיפוץ ביתו.

מסיבה זאת רבים פועלים ללא היתרי בניה ובכך עוברים על החוק. בנייה או הריסה ללא היתר מובילים לקנסות גבוהים ותביעה פלילית. לכן יש לדעת ולהבין את התקנות והחוקים הקשורים להיתרי בניה, באילו מקרים תוכלו לקבל היתר, באילו מקרים תתקשו, ובאילו מקרים לא תזדקקו להיתר כלל.

 

אם חשבתם להוסיף לביתכם מרפסת, חניה מקורה, סככה, או אפילו גדר, תצטרכו לעבור את התהליך השלם לקבלת היתר בניה. התהליך כולל קבלת אישורים שונים כגון: אישור מחברת החשמל, אישור על תכנית הביוב, אישור שירותי כבאות והצלה ועוד... אישורים אלו יינתנו לאחר הבקשה שתגישו לוועדה המקומית לתכנון ובניה.כאשר אתם מגישים בקשה לוועדה המקומית כדי לקבל היתר בניה, תתבקשו להמציא מסמכים והוכחות. תחילה, הוכחת בעלות על הקרקע, ובמידה ומדובר בבית משותף יש לגייס את חתימותיהם של 75% מכלל הדיירים, על הסכמתם.

 

בנוסף, יש להביא מפה טופוגרפית עדכנית של האתר בו ייערכו הבניה או ההריסה ואת תכניות הבניין כולו עליו מוחתמים הדיירים, המהנדס והאדריכל. לאחר הגשת הבקשה תזדקקו גם לאישורים השונים שהוזכרו לעיל. אתם זקוקים להיתר בניה כאשר אתם מתכננים לבצע בניה או הריסה בחלק החיצוני של המבנה, של כל חלק שמחובר לו באופן קבוע. סככה, מחסן, חניה מקורה, שלטים או גדרות, מכולות ומרפסות. בנוגע לשינויים בחלק הפנימי של המבנה תזדקקו לאישורי בניה במקרים בהם הבניה תפגע במבנה הבניין הקיים, חפירות, הריסות, והקמת תשתיות. גם כאשר אתם מעוניינים ליצור יחידת דיור בתוך המבנה, עליכם לקבל אישור מהוועדה ולפעול על פי התקנות.

תזדקקו ליצור שתי כניסות נפרדות ליחידות, מוני חשמל ומים נפרדים ונקודות צנרת נפרדות.עקרונית, היתרי בניה לא יינתנו כאשר הבניה צפויה לשנות את חזות הבניין ולסטות מהתכנית המקורית שלו.

 

אמנם קיימים מקרים בהם יינתנו הקלות בהיתר הבניה. מקרים כמו הסבת שימוש המבנה לצורך הקמת גן ילדים, או מוסד ציבורי אחר, או כאשר החריגה מתכנית הבינוי המקורית אינה משמעותית ולא פוגעת בסביבה.עם זאת קיימים מקרים בהם לא תזדקקו להיתר בניה. כאשר אתם בונים בשטח שהוא שלכם בלבד, כאשר הבינוי אינו משנה את מראה הסביבה, ולא בנוי בחלקו החיצוני של המבנה, לא תזדקקו לאישור. כמובן שזאת רק במקרה שהבינוי אינו פוגע בקונסטרוקציה של הבניין, ואינו כולל חפירות והנחת תשתיות, או פגיעה בתכנית הבינוי של המבנה. כלומר, כל שיפוץ חזותי שאתם מבצעים בדירתכם, במידה והיא רכושכם הפרטי ללא שותפים, אינו דורש היתר. ברור למה אנשים רבים כל כך מבצעים הפרות של תקנות הבינוי, אינם מקבלם היתרי בניה ובכל זאת מבצעים את השינויים.

 

התהליך אמנם מבלבל וארוך מהרצוי אבל הכרחי, שכן אי קיומו הינו עבירה על החוק. קבלת ההיתר חיונית והיא מאפשרת בניה בהסכמת דיירי הבניין, המונעת וויכוחים וסכסוכים שיכלו להתפתח סביב הבניה, או בניה שתפגע בציבור.

03-5335668​

החברה המובילה במתן שרותים בתחום המקרקעין.

מדידות וסקרים, רישום בטאבו, הקמת ספר נכסים, היתרי בנייה ועוד